Uusi Nintendo DS:lle julkaistava pulmapeli sisältää 100 haastavaa ja jännittävää pulmaa, jotka testaavat pelaajien älynystyröitä.
Rooms: The Main Building -pelin tapahtumat sijoittuvat pimeään ja salaperäiseen taloon nimeltään 'Room Mansion'. Pelissä hypätään virtuaaliseen maailmaan, joka sisältää 100 haastavaa liukupalapeliä. Jokaisessa huoneessa tai tasossa täytyy miettiä tarkkaan ja strategisesti johdattaakseen pelin päähahmon turvallisesti huoneen uloskäynnille. Tämä onnistuu liu'uttamalla huoneen osia kuten perinteisessä liukupalapelissä. Hahmo pystyy liikkumaan tiileltä tiilelle, mutta ainoastaan sitä tiiltä, jolla hahmo seisoo, voidaan liikuttaa.
Tässä rinnakkaismaailmassa käytetään useita epätavallisia esineitä ja laitteita, mukaan lukien puhelimia, jotka teleporttaavat hahmon huoneen toiselta puolelta toiselle puolelle huonetta. Räjähteillä voidaan rikkoa tiiliseiniä tai muita esteitä. Mutta ole varovainen, sillä jotkut huoneet ovat täynnä vettä, joka täytyy pumpata pois ennen kuin voidaan edetä pelissä.
Pelaajan tulee olla ovela selvittääkseen pelin jokaisen tason ja saadakseen neljä kultaista palapelinpalaa, jotka tarvitaan päästäkseen turvallisesti kotiin. Jos pelaaja saa järjestettyä taustakuvan oikein kuten palapelissä uloskäynnille päästyään, hän ansaitsee bonuksia. Outo ja kiehtova hahmo, Mr Book opastaa pelaajaa tarvittaessa näyttämällä kuinka huoneita siirretään ja kuinka esineitä käytetään tehokkaasti.